TÜRKİYE'NİN EN GÜZEL YAYLASI DİKENLİBOĞAZ YAYLASIDIR

 

 

 

Dikenliboğaz yaylası Türkiye'nin en güzel yaylasıdır.


Türkiye'nin en güzel yaylalarının Karadeniz'de olduğu konusunda herkes hemfikirdir. Gerçektende Karadeniz Bölgesinde bulunan yüzlerce yaylanın hepsi birbirinden güzeldir. Fakat içlerinde öne çıkan bir yayla vardır ki en güzeli bu yayladır. Bunun sebepleri ise;


 

1-Bu yaylanın sahibi olan Gölalan Köyü halkı Anadolu'nun fethi ile birlikte 1085' li yıllarda buraya gelerek karadeniz'in bu güzel ve verimli otlaklara sahip yaylasınında bulunduğu alana yerleşmişlerdir.. Gölalan köyü halkı Durağan'a ve Sinop'a ilk yerleşim yapan Türklerdir.Doğal olarak ilk gelenlerin daha güzel ve daha geniş yerleri elde etmesi düşünülür.

 

2-İç Anadolu'da ki yaylalar gibi kavurucu değildir ve gerçek bir Karadeniz yaylasıdır üzerinden sisi,dumanı eksik olmaz. Her zaman serin havasıyla yazın kavurucu sıcaklarında müthiş bir doğal klima alanıdır.

 

3-Türkiye'nin en verimli ve en güzel köknar ormanlarından olan Muhteşem Soyuk Ormanıyla iç içedir.


 

4-Dikenli Boğaz yaylası hala yaşayan bir yayladır. Doğu Karadeniz'de ki yaylaların çoğunda uzun yıllardır koyunların melemesi , atların tepişmesi kaybolmuştur. Oysa Dikenli Boğaz Yaylasında verilen yoğun göçe rağmen 20 civarında Karayaka ırkı koyun sürüsü, 500 kadar at,katır gibi binek hayvanı ve 300'den fazla büyükbaş hayvanı üzerinde besleyen vasfını yitirmemiş gerçek bir yayladır. Sadece turizm için değil yaşanan ve ilk günki gibi tüm özelliklerini üzerinde taşıyan bir alandır. Günümüzde Hala insanlar burada büyük ve küçükbaş hayvancılık yapmaktadır. Oysa Doğu Karadeniz yaylaları çoktan bu vasfını yitirmiş ve sadece turistik alanlara dönüşmüştür.

 

5-Doğu Karadeniz'in büyükşehirler de olup yayla özlemi çekenlere uzaklığı herkesin malumudur. Fakat Sinop'un ve Durağan'ın Türkiye'nin Orta kuzeyinde yer alıyor olması mesafeleri oldukça kısaltmaktadır. Ankara ve İstanbul'dan gerçek yayla gezisi yapmak isteyenler için en kolay gelebilecekleri yer Dikenli Boğaz yaylasıdır.İstanbul ve Ankara'dan en çabuk ulaşabilecek dumanı üstünde gerçek yayla Dikenliboğaz yaylasıdır.

 

6-Yaylaların önemli özelliklerinden biriside soğuk sularıdır.Buz gibi şifalı ,karpuz çatlatan soğuk suları vardır.


 

7-Yaylada tarihi bir türbe vardır. Harmancık Erenlerinden Yüzbaşı Zekeriya Efendinin türbesi bu yayladadır.

  

Bütün bu bilgiler ışığında en güzel yaylanın Sinop ili Durağan ilçesi Gölalan köyü sınırlarında bulunan Dikenli Boğaz yaylası olduğu kanaatine varıyoruz.

 

Ülkemizin her bir yerinde çok güzellikler vardır. Durağan'ımız da bir çok güzelliklere sahip olmasına rağmen tanınmamaktadır.

 

Gerçek yayla keyfi yaşamak isteyenler için en doğru adres Sinop ili Durağan ilçesinde bulunan Dikenli Boğaz yaylasıdır.

 

Buyrun DURAĞAN'a


 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !